Лайфхаки для контролю за вашими коштами


У кожного з нас є можливість контролювати витрати бюджетних коштів за допомогою онлайн-ресурсів, відкритих даних, доступних кожному громадянину України. Ми вирішили розповісти, як без реєстрації та смс за допомогою комп’ютера з доступом до Інтернету ви можете слідкувати за тим, куди влада витрачає наші гроші


Максим Самойдюк 2017-05-30

Мабуть, кожен знає, що більшість політиків і чиновників живуть, м’яко кажучи, не тільки на свою зарплату. Хто ж не знає, тому варто заглянути на цей ресурс: https://public.nazk.gov.ua/ та пересвідчитися остаточно. Якщо ви реально бачите, що кошти, задекларовані посадовцями вашого регіону, мали б належати громаді, і ви бажаєте запобігти їх розкраданню, ми дамо вам у цій статті декілька порад.

А ви точно знаєте, що таке корупція?

Отже, почнемо з основ. Як саме ваші гроші потраплять до політиків та чиновників? А потрапляють вони в кишені хабарників повітряно-крапельним шляхом  завдяки корупції.

Корупція в цілому поділяється на два типи:

а) Зовнішня корупція – вона йде від вас. Тобто, ви приходите з грошима до політика й передаєте йому їх особисто! Робили так коли-небудь? Вітаємо: ви також корупціонер але не дуже розумний, бо тут ви явно не збагатилися. Немає різниці, хто ініціатор такої передачі грошей: ви чи інша сторона, результат один – ваші гроші у чиновника.

б) Внутрішня корупція – це корупція яка «не залежить» від вас. Чиновник списує та привласнює кошти на роботи, які не були виконані, віддає «підряд» (право на якісь роботи) приватному підприємству за «відкат» (маленька матеріальна допомога від цього підприємства), або просто віддає підряд фірмі, яка належить його дружині.

Саме про внутрішню корупцію піде мова далі.

Єдиним способом боротьби з внутрішньою корупцією є постійне висвітлення владою всіх своїх робіт та звіти по використаним коштам.  Проте, на жаль, не всі муніципалітети поспішають стати прозорими.

Гарна новина: починаючи з 2014 року центральна влада почала процес відкритості даних. Майже всю інформацію про діяльність місцевої влади можна дізнатися з відкритих реєстрів, і майже всі вони безкоштовні. Тобто, сьогодні будь-хто може легко отримати всю інформацію про роботи і послуги, які замовляє місцева влада, скільки коштів і кому вона перераховує.

Один день із життя розслідувача корупції

Якщо ви кожного ранку прокидається з думкою про те, як усе погано в нашій країні, а навколо — тільки корупція і несправедливість, то почніть робити щось для того, аби цих негативних явищ було менше. Як мінімум, у ваших силах її моніторити й повідомляти про неї. Ваш ранок має починатися не з кави та перегляду новин, а з моніторингу реєстрів.

Наприклад,  https://prozorro.gov.ua/ — портал “Прозорро”-  багатьом він відомий, адже кожне комунальне підприємство має проводити закупівлі саме тут (товарів, послуг, робіт).  Всі договори, які уклала ваша місцева влада, починаючи з 2016 року, зберігаються на порталі “Прозорро”.

Прокинулись вранці, зайшли на “Прозорро”, у параметрах пошуку ввели ваш регіон та вчорашню дату й продивились, із ким у вашій області місцеві можновладці укладали договори (на яку суму і що це за роботи).

Тут варто зробити ремарку

якщо закупівля дешевше 200 тис. грн (для товарів) та 1,5 млн грн. (для робіт, тобто ремонту), то проводиться вона без оголошення ТЕНДЕРУ.

     Тобто, за яким параметром обраний той чи інший постачальник товарів – невідомо! Як він дізнався про намір влади придбати або відремонтувати щось – також НЕВІДОМО!

Закупівля без оголошення тендеру – це вже той «маячок», який сигналізує нам про можливу корупцію. Влада любить «розбивати» закупівлю товарів на частини (ремонт об’єкту розбивають на ділянки), щоб уникнути оголошення тендерів. Якщо влада так намагається придбати щось у постачальника без тендеру, то ви повинні розуміти, — це робиться не в «благо» громади.

У закупівлях, які проведені без тендеру, “Прозорро” повідомляє про кількість закупленого товару та його ціну. В першу чергу ви звертаєте увагу на ціну товару й порівнюєте з ринковою. Якщо є невідповідності, берете  вила  олівець і дивитесь, хто саме є постачальником у цьому тендері. Коли ви дізнались назву фірми чи ім’я ФОП, заходите на сайт Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань і перевіряєте компанію (проте, якщо це відома в країні фірма, то наступні кроки вам знадобляться).

Ввели назву та подивилися все, що вас цікавить про цю фірму. А цікавити вас має наступне:

  1. Коли була створена фірма. Часто буває, що вона створена за кілька днів до підписання договору з вашою владою.
  2. Хто є її засновником (якщо це не ФОП). Там можуть бути знайомі вам прізвища (якщо ні, то «погугліть» їх).
  3. Адреса реєстрації. Якщо фірма виграла право на мільйонні роботи, а зареєстрована у квартирі, то це вже дивно. Також можна скопіювати адресу реєстрації у «Гугл» та подивитися, що саме знаходиться за цією адресою. Там, наприклад, може бути фірма мера вашого міста.
  4. Контактний телефон. Якщо ви не соромитесь, можете просто зателефонувати й почати розпитувати у підприємця, чому так «дорого» він продає свою продукцію державі або звідки він дізнався про намір влади ремонтувати дорогу, наприклад.
  5. Якщо ви сором’язливий, то просто копіюєте телефон у пошукову систему й дивитесь, що показує вам «Гугл». Може так статися, що номер належить іншій фірмі, або він закріплений за аккаунтом сестри губернатора у «Facebook».

Іще один чудовий ресурс — Zакупівлі. Він пам’ятає всі договори, які підписувала ваша влада з 2008 року. Також тут можна перевірити фірму-підрядника на предмет того, з ким ще він співпрацював. Для цього вам потрібно дізнатися ЄДРПОУ цієї компанії (“окей гугл, що таке ЄДРПОУ… “) і ввести його в поле на початковій сторінці сервісу. Також слід буде вказати проміжок часу, який вас цікавить. Швидше за все ви дізнаєтеся, що ця фірма виконувала підряди лише у вашому місті. Це може свідчити про те, що цей «підрядник» успішно «співпрацює» з вашою місцевою владою.

Також саме в Zакупівлі ви можете перевірити, чи не розбита закупівля на частини, адже може бути таке, що ця фірма три дні тому вже підписувала договір на аналогічну роботу з владою вашого міста.

Якщо ж ви нічого підозрілого не знайшли, проте бачите, що влада ретельно уникає тендеру, то ви починаєте слідкувати за ще одним реєстром, а саме: за реєстром використання публічних коштів.

Тут ви можете обрати свій регіон і ввести ЄДРПОУ постачальника або замовника послуг і подивитися, скільки грошей вже перераховано вашою владою на рахунок потрібного вам підприємства. Там буде вказано, згідного з чого підрядник отримав кошти (номер акту виконаних робіт і дата укладання цього акту).

Часто буває, що акт був підписаний саме в той день коли й договір — а це досить дивно. До речі, нерідко влада укладає договір на ремонт об’єкту вже після того, як його зробили (щоб звести бухгалтерію з урахуванням «відкатів»). Якщо вам відомо, що дорога (покрівля), яку збираються «ремонтувати» по документам, уже відремонтована, можете сміливо йти в поліцію.

Проте іноді влада проводить тендери, але не варто думати, що це гарантує прозорість вибору підрядника. В тендерній закупівлі влада може відмовити всім учасникам, крім потрібного. У такому випадку ми знайомимося з документами цього «потрібного» учасника (за вищеописаним алгоритмом) та з його ціновою пропозицією і робимо висновки.

Ще одне українське “ноу-хау” — це коли тендер є, але його немає. Часто в тендерах можна побачити, що фірми не конкурували з собою на аукціоні, тобто не змінювали цінової пропозиції. У більшості випадків це може означати тільки одне: фірми споріднені.

У такому випадку ми перевіряємо їх власників,  адресу реєстрації, контактний номер та навіть нотаріуса, який завірив їх статути (все це є у документації, яку підприємства подають на тендер для загального ознайомлення). Якщо ви помітили, що деякі параметри в них ідентичні, то вам до АМКУ.

Тепер найголовніше: ви можете писати до поліції, прокуратури, НАБУ та АМКУ, проте, найбільше чиновники бояться неврожая гречки  публічності у таких справах. Тобто, ви всі ці матеріали відсилаєте на (http://stopcorrupt.poltava.ua/ ), або у найпопулярніше видання вашого регіону. Навіть якщо ви не змогли довести корупцію, але побачили, що влада уникає тендеру або замовляє ремонт уже відремонтованого, або просто втридорога купує товар, повідомте про це хоча б активістам вашого регіону. Вже вони передадуть це в правоохоронні органи та проведуть подальше розслідування виявлених вами фактів. 


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *