Обшуки в стилі Управління СБУ в Полтавській області: захистити чи знищити український бізнес


Захист громадян та можливість вільно вести бізнес – запорука сильної економіки країни. Лише в умовах правової держави можна побудувати конкурентну і сильну країну. На жаль, описаний нижче кейс підриває довіру до правоохоронних органів та викликає питання правової захищеності громадян.


Юрій Салтисюк, адвокат Марина Бардіна, активістка проекту StopCorrupt 2017-06-09

 

Марина Бардіна, активістка проекту StopCorrupt

Юрій Салтисюк, адвокат

09 червня 2015 року у м. Полтаві було зареєстровано ТОВ «АРТ-АГРО», яке займається поставкою різних агрохімікатів та насіння сільськогосподарських культур. У користуванні Товариства знаходяться офіс та складські приміщення в Октябрському районі нашого міста. За словами директора, Товариство відповідально сплачує податки та не має жодних фінансових зобов’язань, сумлінно виконуючи свої бізнес-обов’язки. Те, з чим довелося стикнутися підприємцю та його команді, викликає відвертий подив та недовіру до місцевих правоохоронних органів.

19 квітня 2017 року одночасно до офісу ТОВ «АРТ-АГРО» та на територію складського приміщення прибули співробітники Управління СБУ в Полтавській області, які пред’явивши відповідні ухвали, видані суддею Октябрського районного суду міста Полтави, провели обшук приміщень. Згідно з інформацією в ухвалах директора Товариства підозрювали в причетності до контрабанди, проте жодних доказів можливої злочинної діяльності, крім рапортів співробітників Управління СБУ, в суд надано не було.

Крім того, ухвали про дозвіл на проведення обшуку не стосувалися  безпосередньої діяльності юридичної особи ТОВ «АРТ-АГРО», натомість в них було зазначено лише прізвище фізичної особи директора, що ставить під сумнів законність дій співробітників Управління СБУ.

Під час так званих обшуків було вилучено комп’ютерну техніку, бухгалтерські документи, агрохімікати, чим було повністю заблоковано діяльність ТОВ «АРТ-АГРО». Це спричинило значні фінансові збитки та труднощі з виконанням укладених  контрактів на поставку товару, особливо у весняний сезон. Такі обставини можуть наштовхувати на думку про умисне намагання знищити ТОВ «АРТ-АГРО» як суб’єкта господарської діяльності в м. Полтава.

За місяць після обшуків на територію складських приміщень Товариства на підставі звернення відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинність Управління СБУ в Полтавській області прибули працівники департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області для здійснення позапланової перевірки, зокрема законності самої будівлі складських приміщень, які орендує ТОВ «АРТ-АГРО». Товариству лишається не зовсім зрозумілою мета такого візиту ДАБІ та зв’язок між цією перевіркою і звинуваченнями Управління СБУ на адресу директора Товариства.

За словами підприємця, з моменту вилучення майна Товариства зі співробітниками ТОВ «АРТ-АГРО» не проводилося жодних слідчих дій. Натомість Товариством було подано дві скарги на дії слідчого у кримінальному провадженні.

Перша скарга, яку розглядає слідча суддя Октябрського районного суду м. Полтава Шевська О.І., стосується протиправного вилучення під час обшуку співробітниками Управління СБУ в Полтавській області та подальшого утримання агрохімікатів ТОВ «АРТ-АГРО». Незважаючи на той факт, що агрохімікати були вилучені ще в кінці квітня 2017 року, до теперішнього часу жодних дій щодо повернення майна з боку працівників Управління СБУ в Полтавській області не здійснено.

Крім того, розгляд скарги суддею Шевською О.І., незважаючи на повідомлення скаржника про тривалий термін протиправного утримання майна, затягується, однак представники ТОВ «АРТ-АГРО» не залишають надію  отримати справедливе рішення.

За результатами чергового засідання за цією скаргою 8 червня 2017 року суддею прийнято рішення про задоволення скарги та зобов’язано співробітників Управління СБУ в Полтавській області повернути все вилучене в складському приміщенні майно.

Друга скарга, яку розглядає слідча суддя Октябрського районного суду м. Полтава Гальонкіна Ю.С., стосується вилучених з офісу бухгалтерських документів та майна. Слухання по цій справі неодноразово переносилися суддею у зв’язку з ігноруванням співробітниками СБУ необхідності подачі до суду матеріалів кримінального провадження в цілому.

Не зважаючи на прямі вимоги закону, зокрема ст. 306 Кримінально-процесуального кодексу України, яка визначає, що скарга на дії чи бездіяльність слідчого, зокрема з приводу неповернення тимчасово вилученого майна,  повинна бути розглянута не пізніше 72 годин з моменту надходження до суду, суддею Октябрського районного суду м. Полтава Гальонкіною Ю.С. лише через тиждень було вперше призначено скаргу до розгляду, що завершилося відмовою у задоволенні скарги. Тобто вилучене з офісу майно не було повернуто його власнику.

Таке безпідставне та протизаконне, на думку Товариства, рішення змусило їх звернутися з відповідною апеляційною скаргою до Апеляційного суду Полтавської області. Судове засідання у Апеляційному суді призначене на 12 червня 2017 року, 14 год.

Намагаючись захистити своє порушене право, ТОВ «АРТ-АГРО», окрім  скарг до суду, ініціювало численні звернення про допомогу на адресу народних депутатів України, Генерального прокурора України, начальника Служби Безпеки України та бізнес-омбудсмена.

На даний час співробітниками Управління СБУ в Полтавській області було частково повернуто вилучене з офісного приміщення майно, зокрема мобільні телефони працівників Товариства та документи первинного бухгалтерського обліку, при цьому продовжують утримуватися комп’ютерна техніка та флеш-носії.

Фото газети «Коло»

 


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *