ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ ДО МІНІСТЕРСТВА КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ


Громадська організація “Редька” підтримує звернення ГО “Незалежна Асоціація Архітекторів” до Міністерства культури України. Ми закликаємо Міністерство та пана Міністра звернути увагу на ситуацію, що склалася навколо пам’яток архітектури національного значення — будівлі Дворянського зібрання та будівлі Полтавського губернського земства (нині Полтавський краєзнавчий музей).


Admin 2017-06-27

Громадська організація “Редька” підтримує звернення  ГО “Незалежна Асоціація Архітекторів” до Міністерства культури України. Ми закликаємо Міністерство та пана Міністра звернути увагу на ситуацію, що склалася навколо пам’яток архітектури національного значення — будівлі Дворянського зібрання та будівлі Полтавського губернського земства (нині Полтавський краєзнавчий музей).

Приєднуємось до аналогічних звернень та закликаємо громадські організації, партії, відомих полтавців приєднатись, надіславши подібні звернення до Міністерства культури України.

 

 

Міністерство культури України
Міністру культури України Є. Нищуку
Громадська організація «Редька»
01001, м. Київ,  вул. Мечникова, 3
тел. (095) 184-11-61

Шановний Євгене Миколайовичу!

Полтава – єдине в Україні та  Європі місто, що має завершений цілісний класицистичний архітектурний ансамбль початку ХІХ сторіччя. Круглої площі, подібної Полтавській, ні в світовій, ні у вітчизняній архітектурі не існує. Унікальний ансамбль Круглої площі є взірцем класицизму і присутній в усіх підручниках з історії світової архітектури. Зразкові проекти видатного архітектора А. Захарова тільки у Полтаві були з’єднані у цілісне органічне містобудівне утворення (Додаток 1).

 

 

 

Зруйнований під час Другої світової війни, ансамбль Круглої площі, набув другого життя лише завдяки наполегливості та професійній непохитності тодішнього головного архітектора Полтави Л.С. Вайнгорта, котрий зумів переконати владу, що відбудовувати унікальний ансамбль потрібно саме у первісному вигляді. У середині ХХ сторіччя унікальний ансамбль постав з руїн і до останнього часу був перлиною вітчизняного архітектурного та містобудівного мистецтва.

У 1963 році Ансамбль Круглої площі був визнаний пам’яткою архітектури та містобудування загальнодержавного (тоді Всесоюзного) значення та взятий під охорону Держави. Увесь ансамбль в цілому, і кожна будівля окремо, мають єдиний охоронний номер.

І саме тому є дуже обурливим той факт, що зараз, в ХХІ сторіччі, після перемоги ідей Майдану, високо освічені та кваліфіковані фахівці – чиновники від культури, комплексно і методично знищують нашу спільну культурну спадщину. Вони не залишають права нашим дітям і онукам мати свою унікальну, виплекану поколіннями спадщину.

Ми, полтавці, хочемо знати, на яких підставах, ввірене Вам Міністерство своїми наказами знизило статус пам’яток архітектури національного значення – будівлі Дворянського зібрання та будівлі Полтавського губернського земства (нині Полтавський краєзнавчий музей, додаток 2)? Остання – світовий взірець архітектури українського модерну, яка дала життя цьому архітектурному стилю. Навіть за радянських часів повсюдного гоніння національної культури, заборону українського архітектурного стилю, на такий крок ніхто не наважився. Адже цей будинок є твором видатного українського архітектора Василя Кричевського і визнаний архітектурним шедевром світового рівня.

 

 

Полтавський Петровський кадетський корпус, що входить до архітектурного ансамблю Круглої Площі відповідним наказом заноситься в реєстр як пам’ятка історії. При цьому відсутній наказ на внесення її до Реєстру, як пам’ятки архітектури. Отже, на сьогоднішній день, ми можемо говорити про загрозу позбавлення цієї споруди статусу пам’ятки архітектури взагалі, з усіма витікаючими з такого рішення наслідками.

Позбавляючи ці споруди статусу пам’яток національного значення Ви, своїм наказом, розв’язуєте руки недоброчесним «інвесторам», яким байдуже, як до нашого спільного минулого, так і до майбутнього наших дітей. Нажаль на місцевому рівні, влада не піклується про стан будівель та не звертає уваги на протести мешканців (вже було 3 протести за останні 3 місяці: http://www.ltava.poltava.ua/news/10773/, http://energolife.info/ua/2017/Society/3202/, http://kolo.news/category/suspilstvo/4208) зараз Дворянське зібрання перетворене у стрип-клуб з вбудованим кіоском «Шаурма» та магазином із засобами особистої гігієни. На сьогоднішній день впритул до цієї пам’ятки ведеться будівництво, яке визнане інспекцією ДАБІ незаконним (Додаток 3).

 

 

Кадетський корпус з 2006 року нищиться регулярними пожежами, цегляна кладка стін руйнується через відсутність даху, він потребує негайної консервації та приведення у первісний стан. На останній сесії, 16 червня, міська рада в чергове не проголосувала проект по консервації будівлі.

З огляду на вищевикладене, вимагаємо негайного призупинення дій Наказів Міністерства культури України №326 від 18.04.2017р. та №430 від 17.05.2017р., у частинах, що визначають категорії пам’яток Будинку полтавського дворянського зібрання, Полтавського губернського земства як пам’ятки місцевого значення та визначають Петровський Полтавський кадетський корпус лише як пам’ятку історії.

Вимагаємо зареєструвати пам’ятки Дворянського зібрання, Полтавського Петровського кадетського корпусу, Полтавського губернського земства як пам’ятки архітектури національного значення задля їх збереження.

Сподіваємось на розуміння і швидке реагування по виправленню даної ситуації.

З повагою,
голова ГО «Редька»
Інна Єщенко


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *